Zkontrolujte si platnost řidičských průkazů

2015-03-11 10:33 vytvořil: Petra Hradilová

Kontrolu platnosti svých řidičských průkazů doporučuje řidičům Městský úřad Otrokovice. Přestože se na některé majitele řidičského průkazu nevztahovala poslední etapa povinné výměny, může je v nejbližší době čekat výměna z důvodu končící platnosti řidičského průkazu, která je stanovena na 10 let.

Otrokovice.org - Řidičský průkaz, Foto: Město Otrokovice
Otrokovice.org - Řidičský průkaz, Foto: Město Otrokovice

Výměnu řidičského průkazu provádí obecní úřad obce s rozšířenou působností příslušný podle místa trvalého pobytu držitele ŘP na území České republiky. Městský úřad Otrokovice vyřizuje řidičské průkazy pro obyvatele těchto obcí: Otrokovice, Bělov, Halenkovice, Komárov, Napajedla, Oldřichovice, Pohořelice, Spytihněv, Tlumačov a Žlutava.

Řidičský průkaz je vyroben z plastové polykarbonátové karty o velikosti 54 x 86 mm (velikost telefonních nebo bankovních karet) a má vyznačenu platnost na 10 let. Datum platnosti je uvedeno na přední straně řidičského průkazu v položce 4b.

„Pro účely výměny je nutno předložit jednu barevnou nebo černobílou fotografii průkazového formátu o rozměrech 3,5 x 4,5 cm, stávající řidičský průkaz a doklad totožnosti. Žádost není nutné dopředu vyplňovat, nově se tiskne přímo na oddělení evidence řidičů,“ upozornil vedoucí oddělení řidičských průkazů a dopravních přestupků Martin Straka.

Zákonná lhůta pro vydání nového řidičského průkazu je do 20 dnů od podání žádosti a výměna je bezplatná. Pokud bude požadováno vydání řidičského průkazu ve lhůtě kratší, tedy do 5 pracovních dnů od podání žádosti, je pro tento úkon stanoven správní poplatek 500 korun.

„Řidičské průkazy doporučujeme vyměňovat dva až tři měsíce před koncem platnosti,“ doplnil Martin Straka.

 

 

Zdroj: Martin Straka, vedoucí oddělení řidičských průkazů a dopravních přestupků, Město Otrokovice

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze