Nejen kola, ale i montážní kufr

2015-02-17 10:33 vytvořil: Petra Hradilová

Nejen téměř tři stovky bicyklů, ale i montážní kufr na jejich opravu putoval loni ze Zlína do africké Gambie v rámci projektu Kola pro Afriku. Zatímco jízdní prostředky darovali v drtivé většině obyvatelé města, na nákup nářadí se složili radní.

Otrokovice.org - Česká kola v Africe, Foto: Kola pro Afriku
Otrokovice.org - Česká kola v Africe, Foto: Kola pro Afriku

„Přišlo nám to jako dobrý nápad. Každé kolo čas od času potřebuje opravit,“ konstatoval radní Josef Novák, autor nápadu na zakoupení montážního kufru. Dodal, že nešlo o velkou investici, každý z tehdejších radních přispěl částkou v řádu stokorun.

 

Dar v podobě montážního kufru byl pro představitele obecně prospěšné společnosti Kola pro Afriku, kteří projekt realizují, příjemným překvapením. „Zlín je zatím jediným městem, které svým příspěvkem pomohlo vybavit školní cyklodílnu. Děkujeme za něj my i zástupci školy, která jej dostala,“ vzkázal Roman Posolda, ředitel této společnosti. 

 

Kola pro lidi v Gambii se ve Zlíně darovala už dvakrát, s organizací sběru vždy pomohla radnice. Během prvního pokusu se podařilo vybrat 63 bicyklů, při druhém už jich bylo 215, což přineslo nečekané problémy s jejich odvozem z náměstí Míru do areálu Technických služeb, kde byla dočasně uskladněna. Původně měly být převezeny během jedné jízdy, těch ale bylo nakonec šest.

 

Před odesláním do Afriky byla kola prohlédnuta a případně opravena. V Gambii je dostaly děti, které bydlí daleko od svých škol. „Často jde o vzdálenost osm až deset kilometrů. Bez nich by se dostaly do školy těžko,“ přiznal Roman Posolda. 

 

K případnému dalšímu sběru kol pro Afriku se město Zlín znovu připojí. Termín však zatím není známý.

 

 

Zdroj: Město Zlín

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze