Baťovské domky ničí čas i necitlivé rekonstrukce

2015-01-29 10:33 vytvořil: Petra Hradilová

Jedinečná expozice baťovského bydlení v jednom z původních zlínských domků skončila. Za konec výstavy může dřevokazná houba dřevomorka, která se v domě objevila už poněkolikáté.

Otrokovice.org - Baťovy domky, Foto: Město Zlín
Otrokovice.org - Baťovy domky, Foto: Město Zlín

Muzeum jihovýchodní Moravy proto nábytek a další předměty z první poloviny 20. století vystěhovalo a vrátilo je městu Zlín. Další domky ničí podle památkářů spíš jejich majitelé - necitlivými rekonstrukcemi.

 

Dřevomorka nenapadla prostory domku číslo 1295 Nad Ovčírnou poprvé. Tamní výstava nabízela jedinečný pohled na životní styl řadové zlínské rodiny v době Baťovic obuvnického impéria. Návštěvníci v něm mohli spatřit obývací pokoj a kuchyni, které byly zařízené ve stylu 30. let. Postupem času se expozice rozšířila o ložnici a probíhaly tam sezonní výstavy.

 

Kvůli vlhkosti ale domek napadla houba dřevomorka, kterou se památkáři snažili několikrát zlikvidovat. První návštěvníci viděli expozici v roce 2007, už po dvou letech se ale poprvé objevily potíže s dřevokaznou houbou. Ta teď fungování expozice ukončila nadobro.

 

Dřevomorka domácí je patrně nejznámější dřevokazná houba. Je nebezpečná, protože  roste a rozmnožuje se hlavně v budovách a konstrukcích a může poměrně rychle napadnout celý objekt. Poškozené dřevo se doporučuje zlikvidovat, při větším rozsahu napadení konstrukce se musí přistoupit k její celkové výměně.

 

Baťovských jedno, půl a čtvtdomků je ve Zlíně na dva tisíce a jsou téměř sto let staré.  Problémy se statikou potkaly jen dva z nich, a to kvůli chybě stavařů. Původně přitom měly sloužit k bydlení maximálně 30 let. S největší pravděpodobností ale budou domky klíčovým bydlením pro město i v dalších desetiletích. Unikátní jednolité čtvrti, které jinde v Evropě nemají obdoby, jsou už čtvrt století součástí památkové zóny.

 

Lidé pravidla často nerespektují

 

Původní architekturu netrápí jen dřevomorka. Zhruba 70 procent baťovských domků se nachází ve zmíněné městské památkové zóně. Útlá brožura jejich majitelům diktuje pravidla, jak je rekonstruovat – od zateplení až po vstupní dveře. Stačí ale letmý pohled na ulici a je zřejmé, že lidé pravidla obcházejí. Je tu například domek krytý eternitem nebo se jednotlivé budovy liší okny, což vadí památkářům.

 

Radnice se snaží vyhovět oběma stranám. V kolonii Zálešná dává dohromady nová pravidla pro úpravy domků a pozemků kolem nich. Například jak by měly vypadat kůlny na zahradách nebo parkovací stání. "Získáváme podněty od lidí, měli jsme několik schůzek, potom to chceme zapracovat do aktuálního projektu," řekl zlínský radní pro kulturu Dalibor Stříbný (ANO).

 

Zdroj: ČT24

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze