Vánoce ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

2013-12-03 10:14 vytvořil: Petra Hradilová

O první adventní neděli otevřelo Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně svou letošní vánoční výstavu. Po několika letech na ní opět představuje betlémy ze svého sbírkového fondu, které doplňují i zápůjčky ze soukromých sbírek. Vystavená muzejní kolekce ukazuje jak historické exponáty z první poloviny 20. století, tak současnou betlemářskou tvorbu, betlémy anonymní i autorské.

Otrokovice.org - Betlém, Foto: Město Zlín
Otrokovice.org - Betlém, Foto: Město Zlín

Návštěvníci uvidí tradiční betlémy řezbované z lipového dřeva, ale i keramické, textilní, pečené, betlémy z kukuřičného šustí i ze slámy. "K těm řezbovaným patří především dva velké soubory z ruky zlínského řezbáře Františka Vrzalíka – Valašský betlém podle předlohy Jana Kobzáně a Český betlém, jehož inspirátorem byl Ladislav Rutte. Dalším rozsáhlým celkem s desítkami figur je betlém Bernarda Kučery ze Sazovic. Rozsahem k menším, ale půvabným betlémům, patří díla současných řezbářů Oldřicha Unara, Zdeňka Matyáše, Jana Mičky. A nepřehlédnutelnými exponáty jsou i dílka Josefa Římáka a Josefa Heji," přiblížila výstavu její kurátorka Alena Prudká.

 

Nejen dřevo, ale i keramika je vhodným materiálem pro betlemářskou tvorbu. Představují se díla Jiřího Vápa, Anny Červinkové a dalších současných keramiků. Stranou zájmu tvůrců nezůstávají ani další materiály, a tak návštěvníci uvidí například šusťový betlém Ludmily Kočišové nebo pečený betlém Ludmily Kalivodové, současné betlémy textilní i tradiční papírové. Betlémy z muzejní sbírky pak doplňují dva významné zlínské exponáty – řezbovaný Muzikantský betlém zapůjčený rodinou Pášmovou a slaměný Betlém selského lidu současného tvůrce Františka Zusky. Výstava je otevřena denně, kromě pondělí, od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek až do 20:00. Během Vánoc bude muzeum uzavřeno od 24. – 26. 12. a dále od 30. 12. – 1. 1. Výstava betlémů potrvá až do 5. ledna. Komentovaná prohlídka výstavy se uskuteční jako obvykle – první středu v měsíci.

 

Zdroj: Město Zlín

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze