Soutěž Město stromů

2013-07-04 12:42 vytvořil: Petra Hradilová

Vítězem osmého ročníku celostátní soutěže Město stromů se stal Zlín. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou zveřejnil její pořadatel, Nadace Partnerství. Uvádí v ní, že "město v konkurenci uspělo s ekologicko – vzdělávací kampaní zaměřenou na stromy a přírodu. Odborná porota mimo jiné ocenila také snahu Zlína propagovat odbornou péči o zeleň nejen mezi občany Zlína, ale také u představitelů okolních obcí. V této oblasti se město soustředí zejména na provozní bezpečnost stromů a ošetření nově vysazených dřevin."

Otrokovice.org - Ilustrační fotografie, Foto: Město Zlín
Otrokovice.org - Ilustrační fotografie, Foto: Město Zlín

Úkolem účastníků soutěže Město stromů bylo navrhnout zajímavou kampaň pro veřejnost inspirovanou stromy a ochranou přírody. "Přestože i ostatní přihlášky byly velmi kvalitně zpracované, rozhodla se odborná porota nakonec pro Zlín. Kromě zábavných akcí pro děti a dospělé totiž Zlínští plánují stromům skutečně pomoci. Například osázením dětských hřišť a škol nebo ošetřením 200 mladých stromků výchovným řezem, který je zásadní pro jejich správný růst," komentovala výběr vítěze Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. Podrobnější informace o soutěži jsou dostupné na www.nadacepartnerstvi.cz.

 

Úspěchu v soutěži si zlínská radnice velmi považuje. "Oficiální oznámení o výsledku soutěže jsme zatím neobdrželi, nicméně informaci, že jsme ji vyhráli, opravdu máme. Prvenství si vážíme. Zlín byl vždy nazýván městem stromů a proto na zeleň a péči o ni klademe velký důraz. Jsme moc rádi, že je její úroveň oceňována i v rámci celé České republiky," prohlásil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora, do jehož kompetencí patří životní prostředí. "Pokud se naše vítězství potvrdí, budeme z něj mít velkou radost. Ocenění chápeme jako velký závazek do budoucnosti a i nadále se budeme snažit starat se o zeleň v našem městě co nejlépe," připojil se Ivo Divoký, vedoucí Odboru městské zeleně magistrátu.

 

Na území Zlína roste více než 100 tisíc stromů. Systém péče o ně je velmi propracovaný a neustále se vylepšuje. K ošetřování dřevin dochází průběžně, často je provádí odborné firmy a to i stromolezecky. U mladých stromů se realizují výchovné řezy, které přispívají k vytvoření zdravých a stabilních korun v budoucnosti. V současnosti se tyto výchovné řezy provádí například na stromech rostoucích v Malenovicích a to ve spolupráci s Lesnickou a dřevařskou fakultou Mendelovy univerzity v Brně.

 

Počet stromů, které se ve městě kácí, je v posledních letech vždy nižší než počet stromů vysazených. Ve Zlíně se stromy nekácí pro dřevo, ale pouze v případech, kdy jsou staré, nemocné či jinak nebezpečné nebo musí ustoupit některé stavbě.

 

Velký důraz klade radnice na informování obyvatel. Loni v březnu se připojila k unikátnímu projektu nazvaný Stromy pod kontrolou, který umožňuje zájemcům dozvědět se informace o zdravotních stavech více než 11 tisíc stromů, které rostou na území města. Vstoupit do databáze lze "kliknutím" na zelený banner Stromy pod kontrolou, který je umístěný vlevo na hlavní stránce městského webu www.zlin.eu. Po zadání klíčového slova Zlín se objeví fotografická mapa s červenými kolečky, které po "rozkliknutí" ukáží údaje o konkrétním stromu či stromech.

 

Databáze o zlínských stromech se neustále doplňuje a rozšiřuje. "Naším cílem je, aby v konečné fázi bylo možné v ní najít informace ke každému z asi sto tisíc stromů, které na území Zlína rostou," konstatoval Bedřich Landsfeld. Pro veřejnost radnice pořádá nebo připravuje během roku celou řadu akcí, které se týkají stromů a zeleně. Jde například o Stromové slavnosti, Květinový jarmark, Den Země, Den stromů na hradě Lukově nebo soutěže Rozkvetlé město a Strom města Zlína.

 

Zdroj: Město Zlín

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze