Rozhovor s paní Formánkovou

2012-06-07 21:16 vytvořil: Jindřich Martínek

Paní učitelka Formánková vede studentské školní divadlo Variace. Pod jejím vedením si žáci tento rok nacvičili dvě hry – Plášť a Sudí na římse. S těmi vystoupili 10. května 2012 na 43. ročníku Festivalu Gymnázií, který se konal ve velkém sále Otrokovické Besedy.

 


Dobrý den paní učitelko. První otázka – jak byste několika slovy zhodnotila výkon Variací na Festivalu?

 

Já jsem s výkonem svých herců spokojena – samozřejmě vždycky je co zlepšovat, ale myslím si, že na to že nejsme žádný profesionální soubor, jejich výkony byly výborné.

 

Co vás vedlo k tomu, že jste zvolila pro letošní vystoupení Variací právě hry Plášť a Sudí na římse?

 

Hru plášť od Gogola jsem našla ve scénářích Husy na provázku, a protože se mi to zdálo být vtipné a využitelné, tak jsem ji zařadila do letošního repertoáru. Hru Sudí na římse jsem náhodou našla u sebe doma, a tak jsem ji dala studentům posoudit, zda- li se jim bude takový scénář zamlouvat, a vzhledem k tomu, že se jim to zalíbilo, jsme hráli tuto hru.

 

Přemýšlela jste už o tom, co budou Variace hrát příští rok?

 

Samozřejmě, přemýšlela, ale zatím je to pouze ve stádiu „přemýšlení“, navíc vždycky nechávám prostor svým studentům, protože, jak už říkám, víc hlav víc ví, a je mnohem lepší když se na repertoáru podílejí i studenti.

 

Myslíte si, že se kvalita výkonu herců účinkujících ve Variacích během tohoto školního roku zlepšila?

 

Ano, když na sobě studenti pracují, zlepšuji se jejich rétorický výkon, pohyb na jevišti, takže si myslím, že se určitě zlepšila.

 

Co si myslíte o dnešní generaci žáků? Jsou podle vás aktivní, nebo se, jak nám je neustále podsouváno, stávají línější a línější?

 

Já bych neřekla, že jsou línější a línější, ona je úplně jiná doba. Nepředpokládám, že nastupuje líná generace, akorát je prostě přizpůsobena době, ve které žije.

 

Poslední otázka: Kdo je váš oblíbený autor divadelních her, a zvažovala byste o zařazení jeho díla do repertoáru Variací?

 

Mým oblíbeným autorem je Shakespear, už jsme jej jednou hráli – hráli jsme Sen Noci Svatojánské. O zařazení bych uvažovala, ale samozřejmě je spousta „ale“, které by toto zařazení provázela.

 

Děkujeme Paní učitelce za rozhovor, a přejeme jí i žákům účinkujícím v souboru Variace mnoho štěstí do dalších let.

  

Jdi zpět

Diskuze