Domov pro seniory Wilhelmsburg

2013-04-11 09:52 vytvořil: Petra Hradilová

Pro naše zařízení Dotek, o.p.s. je velmi důležité sledovat nové směry péče o klienty. V nynější době zavádíme do praxe Böhmův biografický koncept. Velkou výhodou pro nás je, když se můžeme učit od zkušenějších kolegů v jiných zemích. Proto jsme nedávno navštívili jedno takové zařízení v Rakousku.

Otrokovice.org - Domov pro seniory, Foto: Dotek o.p.s.
Otrokovice.org - Domov pro seniory, Foto: Dotek o.p.s.

Jen pár kroků od rušného centra města, chráněný před pouličním hlukem, se nachází Domov pro seniory Wilhelmsburg. Postaven byl v roce 1998 podle nejnovějších standardů v oblasti péče, budova nabízí útulnou a domáckou atmosféru. Zařízení pojme 108 obyvatel ve 36 jednolůžkových a 36 dvoulůžkových pokojích. Klientelu tvoří senioři v různých stupních závislosti a také lidé v různých stádiích demence a Alzheimerovy choroby.

 

V domově pro seniory Wilhelmsburg pracují již 2 roky s Böhmovým psychobiografickým konceptem. Tento koncept klade důraz na individuální přizpůsobení péče jednotlivým klientům podle jejich životní historie. Na základě znalosti biografie klienta je možné přizpůsobit mu prostředí i přístup personálu. V praxi to znamená například v plné míře využívání terapie prostředím. Jako příklad uvedu klientku, která byla v aktivních létech pošťačkou. Jelikož dnes již kvůli nemoci netrefí do svého pokoje, personál využil této informace a na dveře jí připevnil poštovní schránku. Nyní již klientka bez problémů svůj pokoj najde. Jiným příkladem je senior s Alzheimerovou chorobou, který se pravidelně budil v noci ve 2 hodiny a rušil ostatní klienty. Z jeho biografie personál zjistil, že býval pekařem a do práce ve 2 hodiny pravidelně vstával. Klientovi tedy po probuzení přinesli trochu těsta a on spokojeně a tiše až do rána toto těsto rukama zpracovával.

 

Podle biografických informací lze zařídit celé vybavení pokoje a také, jak jsme to viděli například v Domově pro seniory Wilhelmsburg, utvořit dobové koutky na chodbách, na nástěnkách názorně za pomoci fotografií představit jednotlivé pracovníky, na viditelných místech umístit datum, čas, svátky a informace o dnešní činnosti atd. Klienti se v takovém důvěrně známém domáckém prostředí cítí velmi bezpečně a jsou o poznání aktivnější.

 

Domov pro seniory Wilhelmsburg pracuje i s dalšími aktivizačními technikami, jako je například canisterapie, arteterapie, ergoterapie, reminiscenční terapie a další. Dochází tam i velké množství dobrovolníků, kteří se klientům věnují individuálně. Součástí zařízení je i zahrada s jezírkem, kde najdou využití i klienti, kteří rádi zahradničí. Do péče o klienty jsou zapojena i domácí zvířata, například kočky nebo králíci. Ti pomáhají klientům při aktivizaci, protože s nimi mohou navázat úzký vztah a také péče o ně je pro ně výzva.

 

Na naší návštěvě Domova pro seniory Wilhelmsburg jsme se přesvědčili, že námi nastoupená cesta při zavádění Böhmova konceptu je správná a můžeme být hrdí na to, že jsme již kus práce zdárně odvedli. Zároveň jsme si z návštěvy odnesli spoustu nových inspirací a námětů a také nové nadšení a energii pro pokračování ve zkvalitňování naší péče. Chcete-li nám pomoci, rádi přivítáme dárce dobového vybavení. Jelikož ale naše skladovací prostory jsou omezené, kontaktujte nás prosím nejdříve na email socialni.dotek@seznam.cz nebo aktivizace.dotek@seznam.cz.

 

Zdroj: Dotek o.p.s.

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze