Jak se prosadit na kanadských trzích

2015-02-26 14:00 vytvořil: Petra Hradilová

Na praktické rady důležité pro podnikatele, kteří chtějí zaměřit svůj obchod na kanadský trh, tedy např. na to, jak v Kanadě založit firmu, jak fungují celní záležitosti či bankovnictví a na co si dát pozor při obchodních jednáních, bylo zaměřeno dnešní setkání zástupců regionálních firem s honorárním konzulem ČR v Kanadě Jerry Jelinkem, který je zároveň vedoucím zahraniční kanceláře Czech Trade Calgary a s podnikáním v Kanadě má osobní mnohaletou zkušenost.

 

Otrokovice.org - Setkání zástupců regionálních firem, Foto: Zlínský kraj
Otrokovice.org - Setkání zástupců regionálních firem, Foto: Zlínský kraj

 

Setkání uspořádal Zlínský kraj ve spolupráci s Krajskou hospodářskou komorou Zlínského kraje, pod záštitou hejtmana Stanislava Mišáka. Toho zastoupil statutární náměstek Jaroslav Drozd, dále byla přítomna předsedkyně představenstva Krajské hospodářské komory Zlínského kraje Ivona Huňková a ředitelka Centra pro mezinárodní spolupráci zřízeného při Krajské hospodářské komoře Zlínským krajem Bohdana Konečná.

 

„Úlohou veřejné správy je vytvářet podmínky, které podnikatelům pomohou při získávání informací potřebných pro následné navazování kontaktů a eventuální uzavírání kontraktů. Záleží nám proto na kooperaci s partnery, kteří mohou být našim podnikatelům nápomocni konkrétním radami a adresným know-how, proto Zlínský kraj aktivně podporuje činnost Centra pro mezinárodní spolupráci. Jde nám o to pomoci zejména malým a středním podnikům, které mají nesnadnější pozici při překonávání různých obchodních bariér na rozdíl od velkých společností, schopných si samy ošetřit tyto záležitosti,“ řekl na úvod statutární náměstek Jaroslav Drozd.

 

Honorární konzul Jerry Jelinek seznámil zástupce třinácti firem z regionu se současnými trendy na kanadském trhu, informoval je, jak je to s uznáváním evropských certifikací, upozornil na specifika v kanadském systému bankovnictví nebo v telefonické komunikaci a především předal adresy s užitečnými kontakty, potřebnými při zakládání firem na území Kanady.

 

„Kanada je vhodným partnerem pro Českou republiku už proto, že tam žije spousta českých emigrantů, a přitom je pozoruhodné, že není na radaru českých firem, co se exportu týče,“ řekl honorární konzul. Jak dále specifikoval, šanci prorazit na kanadská obchodní teritoria mají zejména producenti, kteří se zaměřují na oblast farmacie, lékařského výzkumu, lékařských přístrojů a pomůcek, informačních technologií, těžebních zařízení a technologií, energií z obnovitelných zdrojů či ochrany životního prostředí.      

 

Zároveň Jerry Jelinek upozornil na to, že koncem roku 2015 by již konečně měla být dokončena CETA, neboli smlouva mezi Kanadou a Evropskou unií o zóně volného obchodu, kterou mnoho zemí Evropské unie bere velmi vážně, a připravují se na to, že trh se otevře a možnosti pro vzájemnou obchodní kooperaci budou mnohem lepší, než nyní. „Proto je nejvyšší čas začít teď hned pracovat a vytvářet si podmínky na novou situaci. Vždy to nějakou dobu trvá, než dojde k uzavření kontraktů,“ nabádal přítomné honorární konzul. Zástupcům jednotlivých firem potom zodpověděl individuální dotazy.

 

 

Zdroj: Zlínský kraj

 

Svůj názor můžete vyjádřit v diskuzi pod článkem.

Jdi zpět

Diskuze